STATE CHAMPIONS

FOUR-TIME STATE CHAMPIONS:

Mike Kendall, Albemarle, 1988-91

JohnMark Bentley, Avery County, 1993-97

Drew Forshey, St. Stephens, 2000-03

Dusty McKinney, East Gaston, 2001-04

Chris Bullins, McMichael, 2003-07

Justin Sparrow, East Gaston, 2003-07

Corey Mock, Chapel Hill, 2006-09

Jacob Creed, Ragsdale, 2006-09

 

THREE-TIME STATE CHAMPIONS:

Henry Miller, Durham, 1931-33

Charles Parks, High Point, 1934-36

Bob Sappenfield, High Point 1938-40 (98, 108, 115)

Bill Hancock, Greensboro, 1939- 41

Arthur Bruton, Greensboro, 1940-42

Albert Gray, High Point, 1952, 54, 55

Mike Pipkin, Statesville, 1952-54

Jimmy Boggs, High Point, 1953-55

Sammy Critcher, Appalachian, 1956-58

Douglas Carson, Appalachian, 1959-61

Billy Rumley, Reidsville, 1973-75

Gary Harris, D.H. Conley, 1978-80

Mike Stokes, Tarboro, 1982-84

Chris Moses, Newton-Conover, 1987-89

Phil Carlton, Mount Pleasant, 1990-92

Jared Ezzell, Orange, 1990-92

Earl Roland, Ashe Central, 1993-95

Scotty Spry, Davie County, 1993-95

Russ Chesson, Washington, 1995-97

Ty Reynolds, High Point Central, 1996-98

James Lewis, Charles D. Owen, 1996- 98

Jared Raymond, Eden Morehead 1997-99

Jordan Binder, Currituck, 1998-00

Tyrone Hodge, Orange, 1999-2001

Adam Amar, Charlotte Catholic, 1998-2000

Bryan Lashomb, Currituck, 2002-04

Vincent Ramirez, Riverside, 2002-04

George Hickman, Laney/Riverside, 2002-04

Raymond Jordan, New Bern, 2002-04

Jim Ollis, Polk County, 2002-04

Jesse Creed, Ragsdale, 2003-05

Byron Sigmon, Bandys, 2004-06

Anthony Clinton, Mount Tabor, 2006-08

Nick Gregoris, Chapel Hill/Cardinal Gibbons, 2006-08

Bobby Shanor, Morehead, 2006-08

Eloheim Palma, Cary, 2007-09

Tyron Eatmon, Riverside, 2008-10

Dominic Parisi, JM Robinson, 2008-10

Harrison Honeycutt, Lake Norman, 2009-11

J.J. LaPlante, West Wilkes, 2010-12

Carson Joyce, Chatham Central, 2010-12

Garrison White, JM Robinson, 2010-12

Nick Kee, Scotland, 2011-13

Parker VonEgidy, Piedmont, 2011-13

Drew Turner, Parkland, 2011-12, 14

Jorge Lima, West Wilkes, 2011-13

Mitchell Langford, North Henderson, 2012-14

Spencer McCoy, Swain County, 2013-15

Richard Tolston, Jack Britt, 2013-15

Jacob Houck, West Caldwell, 2014-16

Nick Daggett, Chatham Central, 2015-17

Jacob Hogue, Mount Airy, 2015-17

Sammy Peticos, Chase, 2015-17

Tyler Gregor, Hickory Ridge 2016-18

Beau Studebaker, East Carteret 2016-18

Dallas Wilson, Cape Fear 2018-20

Christian Decatur, Rosewood/CB Aycock 2018-20